OPIEKA NAD OSOBAMI STARSZYMI - SIEDLCE 

Strona 5

Sport w każdym wieku

Uprawianie sportu to nie kwestia wieku, ważniejszy jest wybór rodzaju sportu i jego intensywność. Dla każdego znajdzie się odpowiednia dyscyplina, nawet jeśli wraz z wiekiem zmniejsza się wydajność organizmu, a choroby i dolegliwości dają o sobie coraz częściej znać.

Jeśli nie można uprawiać ulubionej dyscypliny sportu, np. z powodów zdrowotnych, warto zmienić tok myślenia. Istnieje bowiem wiele dyscyplin, które w zasadzie są do siebie bardzo podobne i można je dostosować do wieku i możliwości organizmu. I tak z intensywnego biegania można przerzucić się na oszczędzający stawy Nordic Walking.

- Ruch jest ważnym kryterium życiowym – mówi prof. dr Heinz Mechling, kierownik Instytutu Gerontologii Sportowej Wyższej Szkoły Sportowej w Kolonii. -  W starszym wieku nacisk kładzie się nie na wydajność, tylko raczej na siłę, która nabiera znaczenia wraz z wiekiem.

Wysiłek po 60tce..

Dzisiejsi 60-latkowie są tak samo sprawni, jak wcześniej 40-latki. W tym wieku można uprawiać wszystkie dyscypliny sportu. Idealnie, gdy można połączyć trening siłowy z wytrzymałościowym. W szczególności trening wytrzymałościowy ma w tym wieku pozytywny wpływ na układ krążenia i zmniejsza ryzyka zawału lub wylewu. Jeśli mamy już problemy ze stawami, cukrzycą lub układem krążenia, powinniśmy poradzić się lekarza w zakresie doboru najlepszej dyscypliny.
W formie w wieku 75 lat…
Dla tej grupy wiekowej najbardziej nadaje się pływanie, ponieważ wzmacnia i chroni przy tym stawy. Ale bez względu na to, czy pływanie czy Nordic Walking, każdemu początkującemu lub powracającemu do sportu zaleca się badanie lekarskie, po którym lekarz zaleci odpowiedni trening.  
Rozsądnie jest też sprawdzić swoją wydajność na teście sprawnościowym, dzięki któremu można opracować odpowiedni trening w zakresie wytrzymałości, siły i koordynacji.

Więcej siły po 90ce…
W zaawansowanym wieku utrata siły jest zjawiskiem całkowicie normalnym, dlatego też budowie silnych mięśni powinno się poświęcać jak najwięcej uwagi. Silne mięśnie mogą zminimalizować skutki lub nawet zapobiec ryzyku upadku. Poza tym silny gorset pozwalają na więcej samodzielności. Dlatego też zaleca się trening siłowy, który zapobiega utracie mięśni i wspomaga koordynację.

vgl. Apothekenzeitschrift „Senioren-Ratgeber“, wydanie czerwiec 2010


Strona 5


Pozwól nam Sobie pomóc - Szanuj swój czas!
  
 
W celu określenia ostatecznych kosztów i warunków świadczenia usług prosimy o KONTAKT  z nami, tak abyśmy mogli złożyć ofertę spełniającą najwyższe Państwa wymagania.

Końcowa  cena wykonania usługi zależy od uzgodnień wykonanych  w miejscu wykonywania wsparcia i opieki.

 

POWRÓT
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

http://sk-system.pl/
http://porady-domowe.net.pl
http://domowe-porady24.pl
http://led-sk-system.pl
http://led.sk-system.pl
http://wirtualne-biuro-siedlce.pl